Чому прибуток держпідприємств так і не став вагомим джерелом наповнення бюджету? (1)

Минуло 4 місяці з того дня, як в Україні почався експеримент із подвоєння мінімальної зарплати. Почалась реальна детінізація, проте реального росту добробуту не відбулося.

Минуло 4 місяці з того дня, як в Україні почався експеримент із подвоєння мінімальної зарплати. Вже можемо говорити про перші проміжні результати. Бачимо однозначний плюс для Пенсійного фонду (ЄСВ зріс на 31.6% – темпи росту нечувані за всю історію ЄСВ) і суттєвий позитив для місцевих бюджетів (подвоєна мінімалка забезпечила половину приросту доходів місцевих бюджетів). Офіційна статистика фіксує також вагомий зсув у розподілі працівників за розміром зарплат: у грудні минулого року 47.4% працівників отримували менше 3200 грн на місяць, у березні таких працівників було всього 10.3%. Очікуваний вплив на інфляцію також не відбувся. Можемо говорити, що мінімалка.

Попередній висновок

Відбулася реальна детінізація, підприємці вивели частину зарплат з тіні і почали з них платити податки. Цю тенденцію і фіксує офіційна статистика, коли показує стрімке пришвидшення росту зарплат. Проте реального росту добробуту не відбулося, оскільки насправді підприємці своїм працівникам платять так, як і раніше, просто більша частка йде «в білу».

Темпи росту доходів від ЄСВ, %р/р

Важливі цифри

  1. Доходи від ЄСВ показують значне пришвидшення. За 4 місяці доходи позабюджетних фондів від ЄСВ зросли на 31.6%. Це нечувані темпи росту ЄСВ за всю історію його існування.
  2. Середні (офіційні) зарплати також показують вражаючі темпи приросту: +36.9% р/р за перші три місяці, найшвидші темпи росту з 2008 року.
  3. Різко зросла кількість працівників, яким офіційно нараховують більше 3200 грн на місяць. Якщо до грудня 2016 року 47.4% працівників обліковували із зарплатою менше цієї суми на місяць, то вже за березень офіційна статистика говорить, що таких працівників всього 10.3%. Різко зросла кількість працівників із зарплатою в діапазоні 3200–4000 грн на місяць, а також працівників із зарплатою 5000–10 000 грн на місяць.